Prizes are rewarded to students based on either their Academic Excellence or Project Specific work. The project prizes are awarded to the student, or students producing the best individual projects, as judged by a prize committee. Additional projects that are outstanding in terms of technical achievement and presentation are awarded "Distinguished" status. A description of each prize can be found below the prize's title and the award winning student(s) will be named alongside their supervisor. In most cases the relevant project reports can be downloaded electronically.

Academic Excellence

 

Governors' Prize

Awarded to an outstanding final year student in the Department in each of the following courses: MEng and BEng in Computing and JMC.

 

The Centenary Prize

Awarded annually to a final year undergraduate student for an outstanding overall performance. 

 

Departmental Prizes for Excellence

Awarded to final year students for outstanding overall performance. 

 

Formicary Software Engineering Prize

There are two prizes awarded for excellent end of year examination performances in the Software Engineering domain. One prize is awarded to a first year student and the second is awarded to a second year student (counting only 2nd year marks).

  • Calin Farcas (Computing 1)
  • Samuel Ogunmola (JMC 2)
 

The Adrian Israel Memorial Prize

Awarded for excellence in the first year

  • Aleksander Cherganski (Computing 1)
 

The Gloucester Research Prize

Awarded annually to up to ten non-final year students of each of the Departments of Computing, Mathematics and Physics for academic excellence. 

  • Computing MEng3: Jan Matas, Radu Szasz, Giulio Jiang
  • Computing 2: Panayiotis Panayiotou, Ioan Budea, Tencho Tenev
  • Computing 1: Teodor Begu, Jordon Spooner, Ian Yeo
  • JMC2: Christopher Hawkes
  • JMC1: David Angdinata

 

The Winton Capital Undergraduate Prize

There are two prizes awarded for excellent end of year examination performances in the Software Engineering domain. One prize is awarded to a first year student and the second is awarded to a second year student (counting only 2nd year marks).

  • Fangyi Zhou (Computing 2)
  • Linna Wang (Computing 2)
 

The Morgan Stanley IT Prize

Awarded for outstanding achievement to first year students who score the highest marks in their Autumn Term exams.

  • Aleksander Cherganski (Computing 1)
  • Calin Farcas (Computing 1)
  • Edward Stow (Computing 1)
  • Giorgos Gavriil (Computing 1)
  • Ian Yeo (Computing 1)
  • Jordan Spooner (Computing 1)
  • Laurence Squires (Computing 1)
  • Lewis Treacy (Computing 1)
  • Matej Novak (Computing 1)
  • Michael Tsang (Computing 1)
  • Teodor Begu (Computing 1)
 

Henry Johnson Memorial Prize

Awarded to the undergraduate or postgraduate student who has shown the greateste endeavour in his/her studies.

  • Cemre Cankaya (Computing BEng 3)
 

Student Activity Award from the Old Centralian's Trust

  • Martin Zlocha (Computing MEng 2)
  • Thomas Bower (Computing MEng 2)
 

Project Specific

 

ARM Project Prize

For annual award to an undergraduate student for an outstanding individual project in the area of computer systems.

 

Microsoft Prize

Awarded to a final year student for an outstanding individual project

 

The Winton Capital Applied Undergraduate Project Prize

Awarded to an undergraduate student in the Department of Computing for an outstanding performance on their final individual project.

 

BlackRock

Awarded to a final year student for an outstanding individual project in the area of games vision and interaction.

 

The Corporate Partnership Programme Award

Awarded to final year students for outstanding achievement in their individual projects.

 

Donald Davies Memorial Prize

Awarded annually for the JMC student who produces the best final year individual project.

 

The Olav Beckmann Project Prize

Awarded annually for outstanding second year undergraduate laboratory project work (individual or group).

  • Abhinav Mishra (Computing 2)
  • Alberto Spina (Computing 2)
  • Emanuele Rossi (Computing 2)
  • Szilveszter Szekely (Computing 2)
 

The IBM 2nd Year Group Project Prize

Awarded to one (or split between two) second year groups for best third term group project.

  • Jennifer Lea (Computing 2)
  • Oliver Stenbom (Computing 2)
  • Rishabh Jain (Computing 2)
  • William Ray  (Computing 2)
 

The Credit Suisse Group Project Prize

Awarded to an outstanding third year group project.

  • Andrea Janoscikova (Computing BEng 3)
  • David Cattle (Computing MEng 3)
  • Galina Peycheva (Computing MEng 3)
  • Jan Matas (Computing MEng 3)
  • Paul Balaji (Computing MEng 3)
  • Sam Wood (Computing MEng 3)
 

The David Howarth Group Project Prize

Awarded for excellence in a third year group project.

  • Andreea Kevorchian (Computing MEng 3)
  • Dragos Ilie (Computing MEng 3)
  • Carmen Agimof (Computing MEng 3)
  • Cristian Chriac (JMC MEng 3)
  • Razvan Certezeanu (Computing MEng 3)
  • Mihai Barbu (Computing MEng 3)
 

Distinguished projects

Projects that are outstanding in terms of technical achievement and presentation are awarded "Distinguished" status.