Committees

Strategic executive

Strategic executive committee

To provide a forum for discussing strategic investments, appointments, the direction of the Department, progress towards equity and diversity, and to consolidate feedback from the other CEP committees to monitor progress towards CEP mission.

Chair: Mark Burgman
  • Jem Woods
  • Niall Mac Dowell
  • Alexandra Collins
  • Robert Gross
  • Anca Gourlay
  • Audrey de Nazelle
  • John Mumford
  • Morena Mills
  • Mike Tennant
  • Clive Potter
  • Nick Voulvoulis
  • Sorina Damsa
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers

Future Meetings Dates

  • Every Wednesday at 10:00am

Finance and promotion

Finance committee
Chair: Anca Gourlay
 
  • Mark Burgman 
  • Karolina Duda
  • Nick Voulvoulis
  • Mike Tennant
Future meeting dates
  • Tuesday 16th February - 14:00
  • Tuesday 11th May -14:00
  • Tuesday 14th September - 14:00
  • Tuesday 9th November -14:00


Promotions committee

Chair: Mark Burgman

  • Helen ApSimon
  • John Mumford
  • Audrey de Nazelle
  • Jem Woods
  • Clive Potter
  • Tilly Collins
  • Anca Gourlay
  • Sorina Damsa

Research and Strategic Research

Research committee

To reshape the Department's research profile around policy and decision-making for the environment and reorganise interactions appropriately.

Co-chairs: Clive Potter | Niall MacDowell
  • Mark Burgman
  • Anca Gourlay
  • Nick Vouvoulis
  • Jem Woods
  • Morena Mills
Future meetings

Monday 10th May, 14:00
Monday 13th September, 14:00
Monday 13th December, 14:00

 


Strategic Research Subcommittee

To create the Research Strategy of the Centre.

Co-chairs: Clive Potter | Niall MacDowell
  • Mark Burgman
  • Nick Vouvoulis
  • Piera Patrizio
  • Popi Panoutsou
Future meetings

TBC

 

Communications

Communications committee

To enhance digital services, oversee the website, enhance internal communication by maintaining an open, accessible list of achievements and examples of equity, diversity and inclusion, and to help CEP develop better visibility through social media, interactions with major media, MOOCs, open lectures/courses, recorded/online seminars.

Chair: Martin Head
  • Iain Staffell
  • Mike Tennant
  • Shane Murphy
  • Karen Makuch
  • Debora Blessing
  • Sorina Damsa
  • Sean Conner
  • Anca Gourlay
  • Tara Lal
  • Minerva Singh
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers
 

 

Digital services subcommittee

To provide a means by which the CEP can properly manage its IT portfolio in terms of both hardware and software, with a view to future needs and developments. This will cover all aspects of departmental operations, teaching activities, research and communications needs.

Chair: Martin Head
  • Jem Woods
  • Tim Oxley
  • Malek Belkacemi
  • Colin Grant
  • Deborah Blessing
  • Isabel Saul


Alumni subcommittee

Chair: Mike Tennant

Safety, health and well-being

Safety, health and well-being committee

Chair: Deborah Blessing
  • Mark Burgman
  • Sorina Damsa
  • Stefan Hoyle
  • Anthony Marchant
  • Jonathan Ryan
  • Steve Walker
  • Jolene Burger
  • Ivan Carramero Manzano
  • Olga Kuzmina
  • Eddie Hartrick
  • Andrew Pope
  • Esther Anaya-Boig
  • Rula Murtada
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers
Future meeting dates
  • Monday 1st March - 14:00 

 

Sustainability committee

To consider the latest research and trends in sustainability assessment, developments in methodologies and tools and build a vibrant sustainability discourse in the Department. To identify and encourage pro-environmental behaviours and Departmental policies in travel, procurement, waste management. To consider dynamic interactions and cooperative behaviours more generally.

Chair: Mark Burgman (interim)

  • Audrey de Nazelle
  • Ioannis Kountouris
  • Morena Mills
  • Megan Quinlan
  • Juliette Malley
  • Jem Woods
  • Caroline Howe
  • Onesmus Mwabonje
  • Bill Sheate
  • Claire Hunt
  • Sorina Damsa
  • Anca Gourlay
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers

Learning and development

Learning and development committee

Co-chairs: Mike Tennant | Tilly Collins 

MSc management subcommittee

Chair: Mike Tennant

Ph.D. management subcommittee

Chair: Jem Woods

Equality, Diversity and Inclusion

Equality, Diversity and Inclusion Subcommittee

To ensure the CEP becomes a more equitable, transparent, diverse and inclusive workplace. To that end, it will work to achieve Athena Swan accreditation, create and oversee systems for support and development of early career researchers, develop procedures and materials for sexual harassment, bullying and discrimination.

  Co-chairs: Ans Vercammen, Morena Mills
  • Anca Gourlay
  • Onesmus Mwabonje
  • Chetna Vaghela
  • Judith Cherni
  • Ans Vercammen
  • Nick Voulvoulis
  • William Sheate
  • Caroline Howe
  • Morena Mills
  • Sorina Damsa
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers
Future meeting dates
  • Thursday 11th March 2021 - 11:00 am
  • Thursday 11th June    2021 - 11:00 am
  • Thursday 9th September 2021- 11:00 am
  • Thursday 9th December 2021 - 11:00 am

Athena SWAN committee

Athena Swan Committee

Chair: Caroline Howe
  • Esther Anaya Boig
  • Dylan Furszyfer del Rio
  • Karina Corada Perez
  • Vasiliki Kioupi
  • Sorina Damsa
  • Nick Voulvoulis
  • Renee van Diemen
PGT Representatives - MSc Environmental Technology
  • Jiaao Yu
  • Annachiara Loria-Riedel
  • Becca Simons
  • Akanksha Patel
  • Alex Sherred
  • Isabel Saul (ICT Rep)
PGR Representatives - PhD Environmental Research
  • Haleema Misal
  • Bethany Reyniers
Future meeting dates
  • Thursday 4th March - 11:00 am