Below is a full list of all of the reps who have been nominated for the PFDC Reps Individual Award and the Winners and Runners up for the PFDC Team Award since they were introduced in 2015.

If you would like to see additional photos from the Award Ceremonies over the years, please look at the PFDC Flickr page

awardees

2019

PFDC Reps Individual Award

awardees

Front row: DrNina Moderau, Surgery & Cancer - Finalist, Dr Claudia Contini, Chemistry - Winner, Dr Alicia Estacio Gomez, Life Sciences – Finalist, Dr Kiron Athwal, Mechanical Engineering – finalist.  Back row: Dr Liz Elvidge (Head, PFDC), Prof Ian Walmsley (Provost), Dr Karen Hinxman (Consulant, PFDC)

 

Winner

  • Dr Claudia Contini, Chemistry

Finalists

  • Dr Kiron Athwal, Mechanical Engineering
  • Dr Alicia Estacio Gomez, Life Sciences
  • Dr Syed Anas Imtiaz, Electrical and Electronic Engineering
  • Dr Nina Moderau, Surgery & Cancer

Nominees

Dr Michael Berthaume, Bioengineering, Dr Biancastella Cereser, Surgery & Cancer, Dr Nicolo Daina, Civil and Environmental Engineering, Dr Ann Go, Bioengineering, Dr Carmel Howe, Bioengineering, Dr Harsimrat Singh, Surgery & Cancer, Dr Joseph Wood, Mechanical Engineering, Dr Petr Yatsyshin, Chemical Engineering. 

PFDC Reps Team Award

awardees materials

Department of Materials Receiving the PFDC Team Award

 

Winner

  • Department of Materials

Runners up

  • Department of Bioengineering

2018

PFDC Reps Individual Award

Winner

  • Dr Alex Brogan, Chemical Engineering

Finalists

  • Dr Rochelle Aw, Life Science
  • Dr Zoe Harris, Centre for Environmental Policy
  • Dr Ceyda Oksel, Department of Medicine, South Kensington

Nominees

Dr Biancastella Cereser, Department of Surgery & Cancer, Hammersmith, Dr Kristijonas Cyras, Computing, Dr Delphine Rolando, Department of Medicine, Hammersmith, Dr Valerie Soo, Institute of Clinical Sciences, Hammersmith, Dr Joseph Wood, Mechanical Engineering, Dr Rebekah Moore, Earth Science and Engineering, Dr Anat Melamed, Medicine, St Marys, Dr Anne Guilbert, Physics, Dr Jimmy O'Keefe, Civil and Environmental Engineering. 

PFDC Reps Team Award

Winner

  • Department of Mathematics

Runners up

  • Department of Chemistry

 

2017

PFDC Reps Individual Award

Winner

  • Dr Delphine Rolando, Department of Medicine, Hammersmith

Finalist

  • Dr Rochelle Aw, Life Science

Nominees

Dr Alice Grob, Life Sciences, Dr Linda Oude Griep, School of Public Health, Dr Poh-Choo Pang, Life Sciences, Dr Stefaan Verbruggen, Bioengineering, Dr Alex Collins, Centre for Environmental Policy, Dr Anna Freni-Sterrantino, School of Public Health, De Zoe Harris, Centre for Environmental Policy, Dr Nicholas Ng, Computing, Dr Matt Turley, National Heart & Lung Institute. 

PFDC Reps Team Award

Winner

  • Department of Life Sciences

Runners up

  • Department of Materials
  • Hammersmith Campus

2016

PFDC Reps Individual Award

Winner

  • Dr Janice Kenney, Department of Earth Sciences and Engineering

Finalists

  • Dr Poh-Choo Pang, Department of Life Sciences
  • Dr Claudio Zuliani, Department of Electrical and Electronic Engineering
  • Dr Stefaan Verbruggen, Department of Bioengineering

Nominees

Dr Rochelle Aw, Life Sciences, Dr Alex Brogan, Chemical Engineering, Dr Nazanin Dolatshad, NHLI, Dr Frances Doyle, Medicine, Dr Veronica Ferrandiz, Civil and Environmental Engineering, Dr Kirsty Flower, Surgery and Cancer, Dr Katrin Glatzel, Centre for Environmental Policy, De Sam Humphry-Baker, Materials, Dr Elita Jauneikaite, Medicine, De Michelle Kendall, Maths, De Catherine Mansfield, NHLI, Dr Claire Morgan, Medicine, De Lindsey Morse, Civil and Environmental Engineering, Dr Nicholas Ng, Computing, Dr Maria Parkes, Mechanical Engineering, Dr Yolanda Sanchez-Vicente, Chemical Engineering, Dr Jamie Speirs, Centre for Environmental Policy, Dr Simon Tindemans, Electrical and Electronic Engineering, Dr Karin van Veldhoven - School of Public Health. 

PFDC Reps Team Award

Winner

  • Hammersmith Campus

2015

PFDC Reps Individual Award

Winner

  • Dr Claire Morgan, Department of Medicine, Hammersmith

Finalists

  • Dr Harriet Mills, School of Public Health, St Mary’s
  • Dr Maria Parkes, Department of Mechanical Engineering
  • Dr Layal Hakim, Department of Computing
  • Dr Emma Bailey, Department of Bioengineering

Nominees

Dr Kirsty Flower, Surgery & Cancer, Hammersmith, Dr Becky Ghosh, School of Public Health, St Mary’s, Dr Carl Jacquemyn, Earth Science and Engineering, Dr Maria Jimenez Solomon, Chemical Engineering, Dr Janice Kenney, Earth Science and Engineering, Dr Emiljana Krali – EEE, Dr Lindsey Morse, Civil and Environmental Engineering, Dr Yolanda Sanchez-Vicente, Chemical Engineering, Dr Dylan Williams, Public Health, St Mary’s, Dr Petr Yatsyshin, Chemical Engineering.