Prizes are rewarded to students based on either their Academic Excellence or Project Specific work. The project prizes are awarded to the student, or students producing the best individual projects, as judged by a prize committee. Additional projects that are outstanding in terms of technical achievement and presentation are awarded "Distinguished" status. A description of each prize can be found below the prize's title and the award-winning student(s) will be named alongside their supervisor. In most cases, the relevant project reports can be downloaded electronically.

Prizes, projects and winners

2019-2020 Distinguished Individual Prize Projects

PrizeWinners

Olav Beckmann Project Prize

Awarded annually for outstanding second-year undergraduate laboratory project work (individual or group).

Andreas Casapu (MEng Computing Year 2)
Bruno Da Rocha Paiva (MEng JMC Year 2)
Judicael Clair (MEng JMC Year 2)
Ruiyang (Jason) Xu (MEng JMC Year 2)
 

The Aspect Capital Project Prize


Awarded for an outstanding final year undergraduate individual project. 
Sponsord by Aspect Capital

 

Anson Miu (MEng Computing Year 4)
Type-safe Web Programming Using Routed Multiparty Session Types in TypeScript
‌Supervised by Prof. Nobuko Yoshida.

https://www.youtube.com/watch?v=4tg-3aZ0p44&t

 

ARM Project Prize

Awarded annually to an undergraduate student for an outstanding individual project in the area of computer systems.
Sponsored by Arm

James Williams (BEng Computing Year 3)
Industry Project: Identification of IP addresses using fraudulent geolocation da‌ta
Supervised by Dr Sergio Maffeis
https://www.youtube.com/watch?v=J0qNodNei5k
 

Microsoft Prize

Awarded to a final year student in the Department of Computing for the outstanding individual project.
Sponsored by Microsoft

Jordan Spooner (MEng Computing Year 4)
Using Answer Set Grammars to Learn Commonsense Knowledge for Hard Coreferencing

Supervisor: Prof. Alessandra Russo

The Winton Capital Applied Undergraduate Project Computing Prize

Awarded to a final year undergraduate student for an outstanding individual project in applied computing.
Sponsored by Winton Capital

Joel Oksanen (BEng Computing Year 3)
Explanations for Review Aggregations with Argumentative Dialogical Agents
Supervisor:  Prof. Francesca Toni
https://www.youtube.com/watch?v=-XoKmp-yt3M&t

Pablo Gorostiaga Belio (MEng Computing Year 4)
Imitation Learning with Visual Attention for Robot Control
Supervisor:  Dr. Edward Johns

 

Donald Davies Prize

Awarded annually to JMC students who produce the best final year individual project.

David Angdinata (MEng JMC Year 4)
Arithmetic statistics for elliptic curves
Supervisor:  Prof Toby Gee

Isaac van Bakel (MEng JMC Year 4)

Formalising Pony's capabilities with regions
Supvervisor:  Prof. Sophia Drossopoulou 

Corporate Partnership Programme Prize for Technical Innovation

Awarded for outstanding achievement by a computing student in their final year.

Benito Echarren Serrano (MEng Computing Year 4)
Nested Multiparty Session Programming in Go
Supervisor: Prof 
Nobuko Yoshida
 
Summary of the table's contents

2019-2020 Distinguished Individual Projects

Distinguished ProjectStudent


 Unsupervised Path Regression Networks

 


Michal Pandy

Unsupervised Path Regression Networks

Cross-corpus Speech and Textual Emotion Learning for Psychotherapy

James Tavernor 

Cross-corpus Speech and Textual Emotion Learning for Psychotherapy

Optimised small-matrix linear algebra in Firedrake

Natalia Arciuchiewicz 

Optimised small-matrix linear algebra in Firedrake

 ML Code Completion

Boris Barath 

 Exploring a new time series prediction algorithm

Samuel Brotherton 

Exploring a new time series prediction algorithm

 NFT.finance: Leveraging Non-Fungible Tokens

Dragon Musan 

NFT.finance: Leveraging Non-Fungible Tokens

 Serverless Data Pipelines

Hang Li Li 

Serverless Data Pipelines

 Operational Semantics for Distributed Atomic Transactions: a 'Perfect' Understanding

Boaz Francis 

Operational Semantics for Distributed Atomic Transactions

 Using Answer Set Grammars for Text summarisation

Julien Amblard 

Using Answer Set Grammars for Text summarisation

 Code generation for CNNs for an analogue SIMD image sensor

Edward Stow 

Code generation for CNNs for an analogue SIMD image sensor

Mobile Medical Image Analysis

Isaac Hutt

Mobile Medical Image Analysis

An aggregated sparse matrix factorisation model for market trading

Harry Brown 

An aggregated sparse matrix factorisation model for market trading

Deep Learning Based Facial Area Analysis For Deepfake Video Detection

Ben Dixon 

Deep Learning Based Facial Area Analysis For Deepfake Video Detection

Accelerating XD-GRASP MRImage Reconstruction

Thomas Yung 

Accelerating XD-GRASP MRImage Reconstruction

A Complex Systems Approach to Ecology: from Time-series Population Data to Foodwebs 

Nikolay Smirnov

A Complex Systems Approach to Ecology: from Time-series Population Data

Bringing the World Tennis Number to Life (International Tennis Federation)

Toma Popov 

Bringing the World Tennis Number to Life (International Tennis Federation)

Data Mining Calibration Points from Oilfield Documents using Natural Language Processing and Machine Arguing

Athithan Dharmaratnam 

Data Mining Calibration Points from Oilfield Documents

Decoding Brain Signals to Assess the Perception of Music in the Psychedelic State

Naman Wahi 

Decoding Brain Signals to Assess the Perception of Music in Psychedelic State

Modelling the Effects of Social Products and Other Factors on Information Flow within Social Networks

Thomas Claydon 

Modelling the Effects of Social Products and Other Factors on Information Flow

Using Register Packing for Small Sparse Matrix Multiplication

Mehdi Hossain 

Using Register Packing for Small Sparse Matrix Multiplication

Energio: A New Hardware-based Energy Benchmark Platform to Develop Energy Ratings for Android Applications

Leszek Nowaczyck 

Energio: A New Hardware-based Energy Benchmark Platform to Develop Energy Rating

Machine Learning for the Analysis and Prediction of Film Performance (Filmchain)

Padmanaba Srinivasan 

Machine Learning for the Analysis and Prediction of Film Performance (Filmchain)

 
Summary of the table's contents

2019-2020 Group Project Specific Prizes

PrizeWinners
 

IBM 2nd year group project prize

Awarded to a second-year project group for the best third term project.


Aditya Goel 
(MEng Computing Year 2)
Arjun Banerjee (MEng Computing Year 2)
Mayank Sharma (MEng Computing Year 2)
Rini Banerjee (MEng JMC Year 2)

https://www.youtube.com/watch?v=OrIlBWddZ0I

 

Palantir Forward Group Project Prize

Awarded to an outstanding third-year group project for software engineering excellence applied to solve an important real-world problem.
Sponsored by Palantir


Daniel Hails (MEng Computing Year 3)
Harry Black (MEng Computing Year 3)
James Dalboth (MEng Computing Year 3)
Matthew Ho (MEng Computing Year 3)
Matthew Malarkey (MEng Computing Year 3)
Neil Sayers (MEng Computing Year 3)

 

David Howarth Group Project Prize

Awarded for excellence in group projects in the third-year.


Alexander Harkness (MEng Computing Year 3)
Giovanni Caruso (MEng Computing Year 3)
Iurii Maksymets (MEng Computing Year 3)
Moritz Langenstein (MEng Computing Year 3)
Muhammed Rahman (MEng Computing Year 3)
Tiger Wang (MEng Computing Year 3)

Supervisor:  Dr. Holger Pirk

https://www.youtube.com/watch?v=iEpZdwoAKJg

Corporate Partnership Programme Prize

The departmental prize for excellence in project work.

 

Alexis Marinoiu (MEng Computing Year 4)
Continuous Reasoning for Real-World Program Analysis Tools
Aurel Bílý (MEng Computing Year 4)
Modern Garbage Collector for HashLink and its Formal Verification

Calin Farcas (MEng Computing Year 4)
An Investigation into Adding Exception Handling to Haskell
Dmitrii Usynin (MEng Computing Year 4)
https://www.youtube.com/watch?v=cAa-h9k68U4&t
Ross Irwin (MEng Computing Year 4)

 
Summary of the table's contents