Committees

Strategic executive

Strategic executive committee

To provide a forum for discussing strategic investments, appointments, the direction of the Department, progress towards equity and diversity, and to consolidate feedback from the other CEP committees to monitor progress towards CEP mission.

Chair: Mark Burgman
  • Jem Woods
  • Alexandra Collins
  • Robert Gross
  • Department Operations Manager
  • Audrey de Nazelle
  • John Mumford
  • Morena Mills
  • Mike Tennant
  • Clive Potter
  • Nick Voulvoulis
  • Sorina Damsa
  • MSc Representatives
Future meeting dates
  • TBC

Research

Research committee

To reshape the Department's research profile around policy and decision-making for the environment and reorganise interactions appropriately.

Co-chairs: Clive Potter | Nick Voulvoulis
  • Mark Burgman
  • Department Operations Manager
  • Alexandra Collins
  • Iain Staffell
  • Niall Mac Dowell
  • Robert Gross
  • Ans Vercammen
  • Lorenzo Di Lucia
  • Popi Panoutsou
  • Renee van Diemen
  • Sorina Damsa
  • PhD Representatives
  • MSc Representatives
Future meeting dates
  • 27.02.2020
  • 20.05.2020
  • 22.09.2020
  • 11.11.2020

Communications

Communications committee

To enhance digital services, oversee the website, enhance internal communication by maintaining an open, accessible list of achievements and examples of equity, diversity and inclusion, and to help CEP develop better visibility through social media, interactions with major media, MOOCs, open lectures/courses, recorded/online seminars.

Chair: Martin Head
  • Iain Staffell
  • Mike Tennant
  • Shane Murphy
  • Claudia Cannon
  • Amrik Thethi
  • Karen Makuch
  • Emma Davies
  • Sorina Damsa

Digital services subcommittee

To provide a means by which the CEP can properly manage its IT portfolio in terms of both hardware and software, with a view to future needs and developments. This will cover all aspects of departmental operations, teaching activities, research and communications needs.

Chair: Martin Head
  • Jem Woods
  • Tim Oxley
  • Malek Belkacemi
  • Colin Grant
  • Will Bennett
  • Emma Davies
  • Jefri Ho
  • Jessica Ledger

Alumni subcommittee

Chair: Mike Tennant

Safety, health and well-being

Safety, health and well-being committee

Chair: Mark Burgman
  • Emma Davies
  • Sorina Damsa
  • Stefan Hoyle
  • Anthony Marchant
  • Jonathan Ryan
  • Steve Walker
  • Martin Benson
  • Peter Bodi
  • Eddie Hartrick
  • Andrew Pope
  • Esther Anaya-Boig
  • Rula Murtada
  • PhD Representatives
  • MSc Representative
Future meeting dates
  • 23.06.2020

Sustainability committee

To consider the latest research and trends in sustainability assessment, developments in methodologies and tools and build a vibrant sustainability discourse in the Department. To identify and encourage pro-environmental behaviours and Departmental policies in travel, procurement, waste management. To consider dynamic interactions and cooperative behaviours more generally.

  • Audrey de Nazelle
  • Ioannis Kountouris
  • Morena Mills
  • Megan Quinlan
  • Juliette Malley
  • Jem Woods
  • Caroline Howe
  • Onesmus Mwabonje
  • Bill Sheate
  • Claire Hunt
  • Sorina Damsa
  • Department Operations Manager
  • Emma Hibbett
  • George Taylor

 

Equality, Diversity and Inclusion

Equality, Diversity and Inclusion Subcommittee

To ensure the CEP becomes a more equitable, transparent, diverse and inclusive workplace. To that end, it will work to achieve Athena Swan accreditation, create and oversee systems for support and development of early career researchers, develop procedures and materials for sexual harassment, bullying and discrimination.

Co-chairs: Ans Vercammen, Morena Mills
  • Onesmus Mwabonje
  • Dan Hdidouan
  • Ans Vercammen
  • Nick Voulvoulis
  • William Sheate
  • Caroline Howe
  • Sorina Damsa
  • Chetna Vaghela
  • MSc Representatives
Future meeting dates
  • 16.07.2019
  • 30.10.2019

Learning and development

Learning and development committee

Co-chairs: Mike Tennant | Tilly Collins
  • Nick Voulvoulis
  • Bill Sheate
  • Martin Head
  • Rob Gross
  • PhD and MSc Representatives

MSc management subcommittee

Chair: Mike Tennant

PhD management subcommittee

Chair: Jem Woods

Athena SWAN committee

Chair: Caroline Howe
  • Esther Anaya Boig
  • Dylan Furszyfer del Rio
  • Karina Corada Perez
  • Vasiliki Kioupi
  • Sorina Damsa
  • Nick Voulvoulis
  • Renee van Diemen
  • PhD and MSc Representatives