The members of the Council are the charity trustees of the College and are listed for the period from 1 August 2017 to 23 November 2018, the date that the Annual Report and Accounts have been approved.

The Council

Chair

Sir Philip Dilley

Co-opted External Members

  • Mr C.D. Brinsmead
  • Mr I.C. Conn
  • Mr T. Courtauld
  • Mr J. Cullen (Deputy Chair)
  • Ms J.R. Lomax (to 30 September 2017)
  • Sir Jonathan Michael (from 1 November 2017)
  • Ms S.E. Murray
  • Ms A. Nimmo
  • Dr M. Safa
  • Professor J.K.M. Sanders
  • Mr C.G. Williams

Ex-Officio

  • President: Professor A. P. Gast
  • Provost: Professor W. J. Stirling (to 31 August 2018)
  • Provost: Professor I.A. Walmsley (from 1 September 2018)
  • Chief Financial Officer: Mr M. Sanderson

Senior Staff Representatives

  • Professor N. Brandon (from 1 October 2017)
  • Professor J. Magee (to 30 September 2017)
  • Professor G. Screaton (to 30 September 2017)
  • Professor F. Veloso
  • Professor J.N. Weber (from 1 October 2017)
  • Professor T. Welton

Elected Staff Member

Professor S. Eisenbach

President, Imperial College Union

  • Ms A. Compton (to 31 July 2017)
  • Mr R. Tomkies (from 1 August 2017)

Clerk to the Court and Council

Mr J.S. Neilson

Audit and Risk Committee

Audit and Risk Committee Chair

Mr J. Cullen

Membership

  • Professor J.K.M. Sanders
  • Mr C. Williams

Secretary

Mr J.B. Hancock

Endowment Board

Chair

Mr N. Moakes

Membership

  • Professor D.K.H. Begg
  • Professor A.P. Gast
  • Mr J. Newsum
  • The Hon. R. Rayne (to February 2018)
  • Ms A. Rudebeck
  • Mr M. Sanderson
  • Mr F. Varoqui (From February 2018)
  • Mr C. Williams

Secretary

Ms J. Soulieux

Finance Committee

Chair

Mr C.D. Brinsmead

Membership

  • Professor A.P. Gast
  • Ms A. Rudebeck
  • Dr M. Safa
  • Mr M. Sanderson
  • Mr C. Williams

Secretary

Mr T. Galer

Imperial White City Syndicate

Chair

Ms A. Nimmo

Membership

Professor N. Alford

  • Sir John Armitt
  • Mr T. Courtauld
  • Dr R. Easton (to 30 September 2017)
  • Professor A.P. Gast
  • Ms J.R. Lomax (to 30 September 2017)
  • Ms S.E. Murray (from 18 May 2018)
  • Mr M. Sanderson
  • Professor W.J. Stirling (to 31 August 2018)

Secretary

Mr J.B. Hancock

Nominations Committee

Chair

Sir Philip Dilley

Membership

  • Mr J. Cullen
  • Professor A.P. Gast
  • Dr M. Safa
  • Mr M. Sanderson
  • Professor W.J. Stirling (to 31 August 2018)
  • Professor I.A. Walmsley (from 1 September 2018)

Secretary

Mr J. Neilson

Remuneration Committee

Chair

Sir Philip Dilley

Membership

  • Mr C.D. Brinsmead
  • Mr J. Cullen
  • Ms J.R. Lomax (to 30 September 2017)
  • Dr M. Safa (from 1 October 2017)

Secretary

Mrs L. Lindsay

Read next

Financial statements 2017-18