ward | About the award | Winner |
Electrical & Electronic Engineering Student Centenary Prize
|
For an outstanding undergraduate project |
Jonathan Zheng |
Eric Laithwaite Prize |
To an undergraduate student in the Department of Electrical and Electronic Engineering for outstanding innovation in the final year individual project |
Roxana Alexandru |
Governors BEng Prize in Electrical & Electronic Engineering |
To an outstanding student in the final year of BEng EEE |
Benjamin Yong |
Governors BEng Prize in Electrical & Information Engineering |
To an outstanding student in the final year of BEng EIE |
Zhenlun Goh |
Governors MEng Prize in Electrical & Electronic Engineering |
To an outstanding student in the final year of MEng (EEE) |
Pok Kwan |
Governors MEng Prize in Electronic and Information Engineering |
To an outstanding student in the final year of MEng (EIE) |
Derek Leung |
Greatorex Prize |
To a student of Electrical Engineering for the best overall performance in the general subject area of 'Electrical Machines' |
Vijay Gami |
Henry Ford II Scholar Award in Electrical Engineering |
To the student with the best academic record based on the final first degree examinations |
Michal Maslik |
Instutute of Engineering & Technology Prize |
To a final year student for the best all-round performance |
Yu Lee |
Lee Memorial Prize |
To a final year MEng student who has achieved excellence in academic and extra-curricular activities |
Jake Reynolds |
Nicholas Battersby Prize |
To a final year undergraduate student for excellence in analogue electronics |
Michal Maslik |
Siemens Memorial Medal and Book Prize |
To the student at the top of the final class list in Electrical Engineering |
Vijay Gami |
Sir Bruce White Prize |
To the best final year project |
Emad Khan |
Sir William Siemens Prize |
Awarded to a student for excellence in energy engineering |
Melvic Low |
Terry Whodcoat Memorial Prize |
To an undergraduate student for an outstanding performance in a final year of the MEng with a Year Abroad |
Osama Awara |
Willis Jackson Medal and Prize |
For excellence in final year studies |
Yiren Zhao |
Ivor Tupper Prize |
For excellence in signal processing, broadcast and video technology |
Rajan Chauhan |
Head of Department's Prize |
For outstanding contribution to the Department |
Pascal Loose |
Head of Dept Prize for Best Project (EIE) |
For the best final year individual project on the Electronic and Information Engineering course |
Nikola Dourtchev |
The IEE Project Prize in Telecommunications |
Final year student for the best individual project in the area of telecommunications |
Ling Chan |
Usmani Prize in Micro-electronics |
For the student with outstanding performance in the third or fourth year in examinations in the area of micro-electronics |
Guanhua Ying |
Class of 1974 Prize |
For the final year BEng student who has achieved excellence in both technical and non-technical subjects and show exceptional achievement in extra-curricular activities |
Adam Heywood |
Best Green Engineering Prize |
Prize for the student with the best green engineering project |
Richard Pollock |
Dennis Gabor Prize |
To the top undergraduate student in the first year of EEE |
Paul Streli |
Silvanus P Thompson Prize |
To the best second year student in EEE |
Chi Leung |
Head of Dept Prize |
To the top student in the first year MEng of the Electronic and Information Engineering course |
David Shah |
Head of Dept Prize |
To the top student in the second year MEng of the Electronic and Information Engineering course |
Aditya Rajagopal |
Head of Dept Prize |
To the top student in the third year MEng of the Electronic and Information Engineering course |
Tom Collingwood |
Second Year Group Project Prizes |
First Prize |
Simon Peretta, Shiva Letchumanan, Sigrid Passano Hellan, Adem Bayraktar, Robert Arrow, Mert Kaya, Jonathan Rawlinson |
Second Year Group Project Prize |
Second Prize |
Athanasios Vlontzos, Dean Fong, Tin Yan, Angelos Filos, Surya Kocherlakota, Ezer Moysis, Wei Ting, Thomas Rarris |
Second Year Group Project Prize |
Third Prize |
Guy Haroush, Yangshuowen Zhao, Pavol Olexa, Zhi Chua, Alex Wilson, Aaditya Malhotra, Chi Leung |
First Year EIE Prize |
Prize for best first year EIE group project |
Douglas Brion, Thomas Carotti, David Shah |
First Year Group Project prize |
Prize for the best first year EEE group project |
Jorge Sanmiguel Gimeno, Ricardo Vera |
|
First Year Group Project prize |
Prize for the second best first year group project |
Arthur Stemner, Harshil Sumaria, KaterynaTarasova |
|
First year Individual EEE Bug Prize |
For the best first year EEE Bug |
Jacob Kay |