DESIRE Awards

Please visit this page to peruse the Design Engineering Selected Innovation REcognition (DESIRE) awards. For all other awards, please see below.

Other Awards, Organised by Academic Year

2019-20 Academic Year Prizes

2019-20 Academic Year

AwardAbout the AwardWinners
 Head of School Prize Years 1, 2 & 3: Awarded to the student within each year of the MEng Design Engineering programme that achieved the highest average result across the cohort in the academic year.
Year 4: Awarded to the student in the final year of the MEng programme that achieved the highest average result across the degree.

 Year 1: James Skinner
 Year 2Shefali Bagaria
 Year 3Rachel Brown
 Year 4, overall degreeBennet Cobley

Governors' MEng Prize in Design Engineering

Awarded to the student in the final year of the MEng programme that achieved the highest average result across the cohort in the final year.   Ruksana Shaukat-Jali
Old Centrailians' Trust Student Activity Award Annual awards aimed at encouraging students in the pursuit of extra-curricular activity during their time at Imperial. For more details, please visit https://www.imperial.ac.uk/engineering/alumni/old-centralians-trust/

 Gabriele D'Amone,
 Michael Hofmann

IED (Institute of Engineering Designers) Prize Awarded to a shortlisted IED student member that produces an outstanding engineering design output in their final project. http://www.institution-engineering-designers.org.uk/  Federico Tiersen
IET (Institution of Engineering and Technology) Prize  A new award, commencing in the 2019-20 academic year, that is awarded to a student that produces an outstanding engineering technology output in their final project. http://www.theiet.org/  Gabriele D'Amone
The Dean's List The Undergraduate Dean’s List contains students from our MEng programme that are within the top 10% of their cohort and have achieved the equivalent of a 1st for the year (equal to or above 70% year average).  Year 1:

 Rebecca Allday
 Irina Barzykina
 Nadav Grunberg
 Kevin Li
 Daniel Rebollini
 James Skinner
 Anna Soligo
 Marie van der Klink
 Tianxiao Wang
 
 Year 2:
 Shafae Ali
 Shefali Bagaria
 Xinyu Bai
 Alexandre Berkovic
 Oliver Colebourne
 Maria Higgins
 Oscar Jones
 Abigail Langbridge
 Rui Li
 Christopher Vail

 Year 3: 
 Joshua Anderson
 Rachel Brown
 Benjamin Collis
 Luke Holland
 Alison Luo
 Marcus Melconian
 Sana Pirmohamed
 Pasinee Posirisuk
 
 Year 4:
 Minal Choudhary
 Bennet Cobley
 Gabriele D'Amone
 Matthew Hamilton
 Neel Le Penru
 Ruksana Shaukat-Jali
 Joseph Shepherd
 Yongxuan Tan
 Oliver Thompson

 

2018-19 Academic Year

AwardAbout the AwardWinners
 Head of School Prize Years 1, 2 & 3: Awarded to the student within each year of the MEng Design Engineering programme that achieved the highest average result across the cohort in the academic year.
Year 4: Awarded to the student in the final year of the MEng programme that achieved the highest average result across the degree.

 Year 1Shefali Bagaria
 Year 2: Marcus Melconian, Sana Pirmohamed
 Year 3: Hugo Hasted
 Year 4, overall degree: Paolo Ruegg

Governors' MEng Prize in Design Engineering

Awarded to the student in the final year of the MEng programme that achieved the highest average result across the cohort in the final year.   Lois Liow
Old Centrailians' Trust Student Activity Award Annual awards aimed at encouraging students in the pursuit of extra-curricular activity during their time at Imperial. For more details, please visit https://www.imperial.ac.uk/engineering/alumni/old-centralians-trust/

 Josephine Latreille,
Minal Choudary

IED (Institute of Engineering Designers) Prize Awarded to a shortlisted IED student member that produces an outstanding engineering design output in their final project. http://www.institution-engineering-designers.org.uk/  Paolo Ruegg
     
The Dean's List The Undergraduate Dean’s List contains students from our MEng programme that are within the top 10% of their cohort and have achieved the equivalent of a 1st for the year (equal to or above 70% year average).  Year 1:

 Shefali Bagaria
Xinyu Bai
Shafae Ali
Abigail Langbridge
Oliver Colebourne
Rui Li
Christopher Vail

 Year 2:
Marcus Melconian
Joshua Anderson
Luke Holland
Sana Pirmohamed
Maxim Hunt
Alison Luo

 Year 3: 
Hugo Hasted
Bennet Cobley
Minal Choudhary
Oliver Thompson
Neel Le Penru

 Year 4:
 Lois Liow
Paolo Ruegg
Anna Bernbaum
Felix Crowther