Chemical Engineering PhD Symposium 2017

poster presenters

 When?

Monday 3 July 2017, 09:30 - 18:00

Where?

Department of Chemical Engineering, Lecture Theatre 1 and Design Rooms

Programme

Download the PhD Symposium programme 2017 including abstracts of the oral presentations.

History and Further Information

The PhD Research Symposium was established in 2006 as an opportunity for final year PhD students to present their work to students and staff in the Department. Since 2007, the symposium has been opened by a distinguished guest lecture and attended by representatives from industry.

The 2017 distinguished guest lecture will be given byProfessor Liangfang Zhang, University of California, San Diego on “Engineering biomimetic nanoparticles for drug delivery, detoxification and vaccination”

In addition to the oral presentations, students from all years had the opportunity to present posters on their research. Prizes are awarded by a panel of academic and industrial representatives and all PhD students have the opportunity to vote for the most popular presentations.

Presentation Schedule 2017
TimeEvent
09:30 Welcome by Professor Amparo Galindo, Director of Postgraduate Studies
followed by Opening Lecture by Professor Liangfeng Zhang, University of California, San Diego:
“Engineering biomimetic nanoparticles for drug delivery, detoxification and vaccination”
10:30-10:50 Mark Allenby
Engineering a marrow-mimetic environment for human blood production
10:50-11:10 Claudia Menichini
Patient-specific prediction of false lumen thrombosis in Type B aortic dissection
11:10-11:30 Morning Break
11:30-11:50 Roberto Ibarra Hernandez
Flow structures in liquid-liquid pipe-flows using laser-based diagnostic techniques
11:50-12:10 Sofia Marchesini
Building an adsorbent platform using boron nitride: insights into pore network design and impact on sorption 
12:10-12:30 Hao Bian
Raman-imaged CO2-CH4 hydrate exchange
12:30-12:50 Lorena dos Santos de Souza
Phase behaviour of (CO2 + diluents) mixtures relevant to CCS and flue-gas applications
12:50-14:10 Lunch Break and Poster Session (Design Rooms) 
14:10-14:30 Eftychios Hadjittofis
Crystallisation of Macroscopic Hydrates and Investigation of Their Drying Behaviour
14:30-14:50 Alessandra Vichi
Chemical imaging of cultural heritage objects at the micro-scale: novel applications to study polymer degradation
14:50-15:10 Jeng Yi Chong
Into the transport mechanism in graphene oxide membranes
15:10-15:30 Afternoon Break
15:30-15:50 Shiqi Wang
Synthesis and Characterisation of Smart Amino Acid-Based Polymeric Materials for Drug Delivery
15:50-16:10 Christiana Udoh
Assembly of polymer-nanoparticle capsules with tuneable shape, internal morphology and pulsed release via osmotic extraction and kinetic arrest
16:10-16:30 Gonzalo Bustos Turu
Integrated modelling for smart and sustainable urban energy systems
16:30-18:00 Drinks Reception and Announcement of Prize Winners (Design Rooms)
Schedule for the 2015 Chemical Engineering PhD Symposium

Symposium Accord

2016 PhD Symposium - programme and details

Thank you!

Thank you to everyone who took part in this excellent event. See photos and a list of 2016 prize winners.

When?

Monday 27 June 2016, 09:30 - 18:30

Where?

Department of Chemical Engineering, Lecture Theatre 1 and Design Rooms

Programme

Download the 2016 programme including abstracts of the oral presentations.

Presentation Schedule 2016
TimeEvent
09:30 Welcome by Professor Andrew Livingston, Head of Department
followed by Opening Lecture by Joaquim M. S. Cabral, Instituto Superior Técnico, Portugal
“Bioprocess engineering strategies for stem cell-based therapies and regenerative medicine” (abstract and biography)
10:30-10:50 Sarah Hedberg
Mapping the Aggregation Behaviour of Biopharmaceuticals: A New Approach
10:50-11:10 Maria Papathanasiou
Towards Continuous Biomanufacturing: through the prism of computational tools
11:10-11:30 Morning Break
11:30-11:50 Cher Hui Goey
Cascading effects in bioprocessing: The impact of cell culture environment on mammalian cell behaviour and host cell protein species
11:50-12:10 Andris Piebalgs
Development of a multiscale model to investigate the dissolution of clots in patient-specific geometries during thrombolytic therapy 
12:10-12:30 Aikaterini Diamanti
Towards the Design of Optimal Reaction Conditions: Predicting Temperature and Solvent Effects
12:30-12:50 Richard Oberdieck
Advances in Multi-parametric Optimization and Control
12:50-14:00 Lunch Break and Poster Session (Design Rooms) 
14:00-14:20 Claudio Calabrese
Viscosity and Density of Synthetic Reservoir Fluids with Dissolved CO2 for CCS Applications
14:20-14:40 Joseph Yao
Rate Kinetics of CO2 Capture with a Natural CaO-based sorbent in a Pressurised Fluidised Bed Reactor
14:40-15:00 Florence Gschwend
Decontamination of Metal Treated Wood Waste and its Application in Biorefining Using Ultra-Low Cost Ionic Liquids (UCILs)
15:00-15:20 Franky Bedoya-Lora
Solar Energy-Driven Hydrogen Production and Sulfide Oxidation by Photo-Electrolysis
15:20-15:40 Afternoon Break
15:40-16:00 Izzati Mohd Noor
Using Results from Electrical Power Contingency Analysis Studies to Develop Strategies for Flexible Electrical Operation in Process Plants
16:00-16:20 Zhiwei Jiang
Membrane Fabrication and Membrane Fouling for Low Salinity Water Reverse Osmosis
16:20-16:40 Marie Bachelet
Hybrid biomimetic gold nanoparticles for cytoplasmic delivery enhancement
16:40-17:00 Manuela Nania
Fabrication of soft functional surfaces via wrinkling
17:00-18:30 Drinks Reception and Announcement of Prize Winners (Design Rooms)
Schedule for the 2015 Chemical Engineering PhD Symposium

2015 PhD Symposium - programme and details

Thank you!

Thank you to everyone who took part in this excellent event. See photos and a list of 2015 prize winners.

When?

Monday 29th June 2015, 09.30h-18.30h

Where?

Department of Chemical Engineering, Lecture Theatre 1 and Design Rooms

Programme

Download the full programme including abstracts of oral presentations.

History and Further Information

The PhD Research Symposium was established in 2006 as an opportunity for final year PhD students to present their work to students and staff in the Department. Since 2007, the symposium has been opened by a distinguished guest lecture and attended by representatives from industry.

The 2015 distinguished guest lecture will be given by Professor Jayanti Sreenivas, IIT Madras, on the subject of "Shape Optimization of Fluid Flow Ducting Using a Shape Function, a Search Model and CFD: Some Early Results".

In addition to the oral presentations, students from all years had the opportunity to present posters on their research. Prizes were awarded by a panel of academic and industrial representatives and all PhD students had the opportunity to vote for the most popular presentations.

Presentation Schedule 2015
TimeEvent
09.30h Welcome by Professor Andrew Livingston, Head of Department
followed by Opening Lecture by Professor Jayanti Sreenivas, IIT Madras
“Shape Optimization of Fluid Flow Ducting Using a Shape Function, a Search Model and CFD: Some Early Results” (abstract and biography)
10.30h Emilio Diaz Bejarano
Beyond fouling factors: a reaction engineering approach to crude oil fouling modelling
10.50h Andreas Nold
The moving contact line - What can we know?
11.10h Morning Break
11.30h Ruien Hu
Rheology and Phase Behaviour of Carbon Dioxide and Crude Oil Mixtures
11.50h Daniel Ross
Molecular Dynamics and Lattice Boltzmann Simulations of Slip on Curved Surfaces 
12.10h Giulia Ferretti
Model antiperspirant phase behaviour and film drying kinetic
12.30h  Lunch Break and Poster Session (Design Rooms)
13.50h Dionysis Xenos
Optimal operation of compressors in systems with large energy consumption 
14.10h Andreas Nikolaou
Scaling-up Microalgae Production Systems: Inferring Biomass Productivity in Raceway Ponds using First-Principles Models
14.30h Maria Fuentes Gari
ChemoApp: Modelling-based Precision Chemotherapy for Leukaemia
14.50h Harkamaljot Kandail
Computational Analysis of Haemodynamic Efficiency of Novel Stent-Graft Designs for Endovascular Repair of Abdominal Aortic Aneurysms
15.10h Afternoon Break
15.30h João Da Silva Burgal
One tough membrane - poly(ether-ether-ketone) for organic solvent nanofiltration in extreme conditions
15.50h Vincent Poulichet
Particle-coated microbubbles for targeted drug delivery
16.10h Andrew Ewing
Aiding Pharmaceutical Formulation Design: ATR-FTIR Spectroscopic Imaging for Drug Release Studies
16.30h  Drinks Reception and Announcement of Prize Winners (Design Rooms)
Last updated: 18 June 2015

2014 Prize Winners

Academic and Industrial Panel
Lisa Kleiminger (first prize)
David Garcia Munzer (second prize)
Mario Villanueva (third prize)
Deborah Roebuck (poster prize)
Eneritz Fernandez Puertas (runner-up poster prize)

Student Votes
Mario Villanueva (first prize)
David Garcia Munzer (second prize)
Michael Tebboth (third prize)
Maria Fuentes Gari (poster prize)
Jai Rajyaguru (poster prize)

Past Prize Winners

2013 Academic and Industrial Panel
Inês Cecílio (first prize)
Stefanie Glassford (second prize)
Eirini Siougkrou (third prize)
Tao Li (poster prize)
Thapanar Suwanmajo (runner-up poster prize)
David Garcia Münzer (runner-up poster prize)

2013 Student Votes
Inês Cecílio (first prize)
Stefanie Glassford (second prize)
Eirini Siougkrou (third prize)
Aikaterini Diamanti (poster prize)

2012 Academic and Industrial Panel
Holda Purón (first prize)
Ling Ching Wong (second prize)
Alexandra Krieger (third prize)
Anastassia Sivena (poster prize)
Mark McBride-Wright (runner-up poster prize)
Jeong Kim (runner-up poster prize)

2012 Student Votes
Ling Ching Wong (first prize)
Alexandra Krieger (second prize)
Holda Purón (third prize)
Stefanie Glassford (poster prize)
Ioanna Stefani (poster prize)

2011 Academic and Industrial Panel
Maria Jimenez Solomon (first prize)
Rachel Fox (second prize)
Siti Shamsuddin (third prize)
James Kimber (poster prize)
Holda Purón (runner-up poster prize)

2011 Student Votes
Siti Shamsuddin (first prize)
Rachel Fox (second prize)
Maria Jimenez Solomon (third prize)
Prattana Kaewpet (poster prize)

2010 Academic and Industrial Panel
Hugo Macedo (first prize)
Anna Kovaleva (second prize)
Jegatheeswaran Thambirajah (third prize)
Afet Mehmet (poster prize)
Chin Kin Ong (poster prize)

2010 Student Votes
Jens Schreckenberg (first prize)
Anna Kovaleva (second prize)
Hugo Macedo (third prize)
Harish Khajuria (poster prize)
James Kimber (poster prize)
Yatika Somrang (poster prize)

2009 Academic and Industrial Panel
Uttam Doraswami (first prize)
Felicia Tan (second prize)
Francesco Coletti (third prize)
James Kimber (poster prize)
Hazel Martin (poster prize)

2009 Student Votes
Uttam Doraswami (first prize)
Felicia Tan (second prize)
Giulia Soloperto (third prize)
Dan Liu (poster prize)
Silvia Venditti (poster prize)