Meeting regularly to discuss matters of importance on an array of topics, the ‌Department of Bioengineering has a number of working committees including:

  1. The Department Management committee,
  2. The Health and Safety committee,
  3. The Teaching Committee, 
  4. The Postgraduate Research Committee and
  5. The Equality and Departmental Culture Committee (EDCC)

These committees derive solutions and take actions to ensure that the Department is continuously improving, growing and providing a positive experience for staff and students alike. Below is a list of members belonging to each one. 

In addition to their research and teaching remit, academics have supplementary roles and these are detailed in the table below alongside committee responsibilities and Department Leadership.

Committees & supplementary roles

Department Management Committee (DMC)

DMC-Terms of Reference
AcademicRole
Professor Rylie Green Head of Department
Professor Manos Drakakis Deputy Head of Department and Director of Teaching
Professor Dario Farina Director of Research 
Dr Angela Kedgley Director of Postgraduate Studies (Research)
Professor Darryl Overby Academic Staff Line Manager
Dr Nick Linton Chair of Equality and Departmental Culture Committee
Mr Sam McKenney Department Operations Manager
Professor James Moore Jr Director of Translation
Professor Simon Schultz Academic Staff Line Manager 
Dr Reiko Tanaka Academic Staff Line Manager
Professor Mengxing Tang Academic Load Director
Professor Peter Weinberg Academic Staff Line Manager 
Summary of the table's contents

Department Research Committee (DRC)

RoleName
Director of Research Professor Dario Farina
Director of Postgraduate Studies, Research Dr Angela Kedgley
Domain Expert in Biomaterials and Tissue Engineering  Dr Ben Almquist 
Domain Expert in Biotechnology
Dr Firat Güder
Domain Expert in Synthetic Biology Professor Tom Ellis
Equipment Champion Dr Chris Rowlands
Fellowship Coordinator Dr Naomi Nakayama
Industry Translation Coordinator Professor Dario Farina and Dr Ben Almquist 
Laboratory Manager Mr Ken Keating
Network Coordinator Dr Kalypso Charalambous
Secretariat Mr Chris Sanders
 
Summary of the table's contents

Safety Committee

 Professor Anthony Bull: Chair and Head of Department

Dr Danny O'Hare: Chemical Safety

Mr Guy Fairhurst: Buildings Manager

Dr Ian Radcliffe: Mechanical Safety

Mr Ken Keating: Department Safety Officer

Mr Paschal Egan: Electrical Safety

Mr Ian Hackford: College Safety Department Representative 

Dr Amanda Foust: Laser Safety

Dr Claire Higgins: Tissue Use and Mechanical Safety

Mr Jon Ryan: Fire Safety Advisor

Department Teaching Committee (DTC)

DTC - Terms of Reference

  • Professor Manos Drakakis: Chair and Director of Courses

  • Dr Claire Higgins: Senior Tutor

  • Dr Warren Macdonald: Deputy Senior Tutor

  • Mr Martin Holloway: Academic Tutor

  • Dr Chiu Fan Lee: Director of Postgraduate Studies (Taught)

  • Dr Sylvain Ladame: MEng Molecular Bioengineering lead

  • Dr Danny O'Hare: Intercalated BSc lead

  • Mr Abhishek Roy: Departmental Student Rep

  • Dr Reiko Tanaka: Examinations Officer

  • Ms Jayne Shaw: Admissions and Outreach Manager

  • Miss Nicole Harbert: Secretary

Postgraduate Research Committee

Staff members:
Student members:

Equality and Departmental Culture Committee (EDCC)

RoleName
Chair (Academic representative) Dr Nick Linton
Co-chair (Professional Services Staff representative) Ms Kemi Aofolaju
Academic representative Professor Claudia Clopath
Academic representative Dr Parry Hashemi
Academic representative Dr Julien Vermot
Admissions and Outreach Manager Ms Jayne Shaw
Athena SWAN Coordinator Mr Rob Bell
Bioengineering Department Manager Mr Sam McKenney
Campus Champion Dr Adam Celiz
Campus Champion Dr Tom ouldridge
PhD representative  Konstantinos Kalyviotis
PhD representative  Leah Xu
PostDoc & Fellows Development Advisor Rachel Herries
Postdoc representative Joaquin Caro Astorga
Postdoc representative Jennifer Frattolin
Postdoc representative Mushican Sesen
Professional Services Staff representative Jo Adam
Professional Services Staff representative Ji Young Yoon
Undergraduate representative Debbie Adegoke
Undergraduate representative Alexis Morgan
Visiting Member (Materials) Andrew Cairns

Academic Supplementary Roles

RoleName
Head of Department Professor Anthony Bull
↳ Deputy Head of Department Professor Manos Drakakis
Academic Load Director Professor Mengxing Tang
Academic Staff Line manager Professor Rylie Green
Professor Holger Krapp
Professor Simon Schultz
Professor Peter Weinberg
BSc Degree Leader (Biomedical Technology Ventures) Professor Anil Bharath
Campus Champion Dr Adam Celiz
Dr Tom Ouldridge
CBS management and strategy group and FoE CBS chair Professor Simon Schultz
City and Guilds College Association Liaison Officer and Alumni Relations Dr Ben Almquist
Chair of Equality and Departmental Culture Committee Dr Nick Linton
Chair of Safety Systems working group Professor Rylie Green
College Activity - Department 'appointment': Centre/CDT leadership Professor Aldo Faisal
Professor Guy-Bart Stan
Professor Simon Schultz
College Activity - Department 'appointment': Strategic Dr Periklis Pantazis
Department Laser Safety Officer  Dr Amanda Foust
Department Seminars Coordinator  Dr Jun Ishihara 
Director of MRes Bioengineering  Dr Rodrigo Ledesma Amaro
Director of MRes Medical Device Design  Professor Danny O'Hare
Director of MRes Neurotechnology  Dr Andrei Kozlov
Director of Postgraduate Studies (Research)  Dr Angela Kedgley
↳ Deputy Director of Postgraduate Studies (Research)  Dr Adam Celiz
↳ Deputy Director Postgraduate Studies (PhD Research)  Dr Choon Hwai Yap
Director of Postgraduate Studies (Taught)  Dr Chiu Fan Lee
Director of Prototyping Core  Dr Sam Au
Director of Research  Professor Daria Farina
Director of Teaching (and Deputy Head of Department) Professor Manos Drakakis
Disability Liaison Advisor  Dr Sandra Roscoe
DRC Domain Expert Dr Ben Almquist
Professor Tom Ellis
Dr Firat Guder
Dr Periklis Pantazis
Elected Department Representatives Professor Rylie Green
Dr Andrei Kozlov
Dr Reiko Tanaka 
Equipment Champion Dr Chris Rowlands
Examinations Officer  Dr Parry Hashemi
↳ Deputy Examinations Officer  Dr James Choi
Fellowship Lead  Dr Naomi Nakayama
Female Academic Network Coordinator  Dr Claire Stanley
Grant Writing Workshops  Professor Etienne Burdet
GTA Officer  Dr Nicolas Newell
Head of Post-Covid return-to-labs committee  Dr Ben Almquist
Industry/Translation Group Lead  Professor Dario Farina
Intercalated BSc Biomedical Engineering lead  Dr Firat Guder
IP champion and IP panel for Faculty of Engineering Professor James Moore Jr
LEICA Microsystems Centre of Excellence: Council of Operations member  Dr Periklis Pantazis
MEng Biomedical Engineering lead  Dr Spyros Masouros
MEng Molecular Bioengineering lead  Dr Periklis Pantazis
MRes Cancer Director  Dr Sam Au
MRI Institutional Lead  Dr Neal Bangerter
MSc new programme lead: Engineering for Biomedicine  Dr Nick Linton
PhD Cohort Mentors 2021-22
Dr Naomi Nakayama
Dr Choon Hwai Yap
Dr James Choi

2020-21
Professor Holger Krapp
Dr Huai-Ti Lin
Dr Chris Rowlands
Dr Claire Stanley

2019-20
Dr Neal Bangerter
Dr Adam Celiz
Dr Tom Ouldridge

2018-19
Professor Dario Farina
Dr Reiko Tanaka
Professor Mengxing Tang
Postdoc Champion  Professor Richard Kitney
Postgraduate Tutor (MRes and PhD)  Professor Tom Ellis
Prizes, Honours and Awards committee  Professor Richard Kitney
Projects Officer (final year)  Dr Julien Vermot
Projects Officer (group projects) Dr Ben Almquist
Dr David Labonte
Senior Tutor (Taught Courses)  Dr Claire Higgins
↳ Deputy Senior Tutor (Taught Courses)  Dr Warren Macdonald
Societal Engagement Champion  Dr Juan Alvaro Gallego
Student Liaison Officer Dr David Labonte
Translation Group Member Dr Ben Almquist
Dr Firat Guder
Professor James Moore Jr
Dr Spyros Masouros
 UG Exchange Programme Coordinator  Dr Amanda Foust
Summary of the table's contents